• Huvud
  • >
  • Kultur
  • >
  • Oscar nomineringar 2018: Tre skyltar mot form av vatten

Oscar nomineringar 2018: Tre skyltar mot form av vatten

Anonim

De nominerade till 90-talets Oscarpris tillkännagavs tidigt i morse av Girls Trips Tiffany Haddish och krig för Apes 'Andy Serkis Planet. Nomineringarna var ganska nära de förväntningar som gjordes av den här månadens Golden Globes, med tre skyltar utanför Ebbing, Missouri med sju nomineringar (inklusive bästa bild, original manus och skådespelerska i ledande roll). Vattenformen är den mest nominerade filmen, med 13 nomineringar, inklusive Bästa bild, Direktör, Skådespelerska i ledande roll och en rad tekniska och visuella utmärkelser. Dunkerque är en nära sekund med åtta noder - i stor utsträckning i tekniska kategorier, men också bästa bild och direktör.

Greta Gervigs regissör debut Lady Bird nomineras fem gånger, och även om hon särskilt övergick av Golden Globes, är hon den femte kvinnan i ceremoniens 90-åriga historia som nomineras till Direktör Oscar. Om hon vinner, blir hon den andra kvinnan att göra det. Och Mudbounds Rachel Morrison har redan gjort historia i morse som den första kvinnan som någonsin nominerats i kategorin Cinematography.

Här är den fullständiga listan över nominerade:

Bästa bilden

Ring mig med ditt namn

Mörkaste timmen

Dunkirk

Gå ut

Lady Bird

Phantom Thread

Stolpen

Vattenformen

Tre skyltar utanför Ebbing, Missouri

styra

Christopher Nolan - Dunkirk

Jordan Peele - Gå ut

Greta Gerwig - Lady Bird

Paul Thomas Anderson - Phantom Thread

Guillermo del Toro - Vattenformen

Ursprungligt manus

The Big Sick - Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani

Gå ut - Jordan Peele

Lady Bird - Greta Gerwig

Vattenformen - Guillermo del Toro, Vanessa Taylor

Tre skyltar utanför Ebbing, Missouri - Martin McDonagh

Anpassat manus

Ring mig efter ditt namn - James Ivory

Katastrofkonstnären - Scott Neustadter, Michael H. Weber

Logan - Scott Frank, James Mangold, Michael Green

Mollys spel - Aaron Sorkin

Mudbound - Virgil Williams, Dee Rees

Skådespelare i en ledande roll

Timothée Chalamet - Ring mig efter ditt namn

Daniel Day Lewis - Phantom Thread

Daniel Kaluuya - Gå ut

Gary Oldman-Darkest Hour

Denzel Washington - Roman J. Israel, Esq.

Skådespelerska i en ledande roll

Sally Hawkins - Vattenformen

Frances McDormand - Tre skyltar utanför Ebbing, Missouri

Margot Robbie - jag, Tonya

Saoirse Ronan- Lady Bird

Meryl Streep - Posten

Skådespelare i en stödjande roll

Willem Dafoe - The Florida Project

Woody Harrelson - Tre skyltar utanför Ebbing, Missouri

Richard Jenkins - Vattenformen

Christopher Plummer - Alla pengar i världen

Sam Rockwell - Tre skyltar utanför Ebbing, Missouri

Skådespelerska i en stödjande roll

Mary J. Blige - Mudbound

Allison Janney - Jag, Tonya

Lesley Manville -Phantom tråd

Laurie Metcalf - Lady Bird

Octavia Spencer-Vattenformen

Dokumentär (Funktion)

Abacus: Små nog till fängelse - Steve James, Mark Mitten, Julie Goldman

Ansiktsplatser - Agnès Varda, JR och Rosalie Varda

Icarus - Bryan Fogel, Dan Cogan

Sista män i Aleppo - Feras Fayyad, Kareem Abeed, Søren Steen Jespersen

Strong Island - Yance Ford, Joslyn Barnes

Dokumentär (kort ämne)

Edith + Eddie - Laura Checkoway, Thomas Lee Wright

Himmelen är en Traffic Jam på 405 - Frank Stiefel

Heroin (e) - Elaine McMilion Sheldon, Kerrin Sheldon

Knivfärdigheter - Thomas Lennon

Trafikstopp - Kate Davis, David Heilbroner

Live Action Short Film

DeKalb Elementary - Reed Van Dyk

Elva O'Clock - Derin Seale, Josh Lawson

Min Nephew Emmett - Kevin Wilson Jr.

Det Tysta Barnet - Chris Overton, Rachel Shenton

Watu Wote / Vi alla - Katja Benrath, Tobias Rosen

Animerad film

Boss Baby - Tom McGrath, Ramsey Naito

Breadwinner - Nora Twomey, Anthony Leo

Coco - Lee Unkrich, Darla K. Anderson

Ferdinand - Carlos Saldanha

Älskling Vincent - Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Ivan Mactaggart

Animerad kortfilm

Kära Basket - Glen Keane, Kobe Bryant

Trädgårdsfest - Victor Claire, Gabriel Grapperon

Lou - Dave Mullins, Dana Murray

Negativt utrymme - Max Porter, Ru Kuwahata

Revoltande Rhymes - Jakob Schuh, Jan Lachauer

Foreign Language Film

En fantastisk kvinna - Sebastián Lelio, Chile

The Insult - Ziad Doueiri, Libanon

Loveless - Andrey Zvyagintsev, Ryssland

På kropp och själ - Ildikó Enyedi, Ungern

Kvadraten - Ruben Östlund, Sverige

Filmkonst

Blade Runner 2049 - Roger A. Deakins

Darkest Hour - Bruno Delbonnel

Dunkerque - Hoyte van Hoytema

Mudbound - Rachel Morrison

Vattenformen - Dan Laustsen

Produktionsdesign

Skönhet och odjuret - Sarah Greenwood, Katie Spencer

Blade Runner 2049 - Dennis Gassner, Alessandra Querzola

Darkest Hour - Sarah Greenwood, Katie Spencer

Dunkerque - Nathan Crowley, Gary Fettis

Vattenformen - Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin

Visuella effekter

Blade Runner 2049

Guardians of the Galaxy Vol. 2

Kong: Skull Island

Star Wars: The Last Jedi

Krig för apéernas planet

Film redigering

Babyförare - Paul Machliss, Jonathan Amos

Dunkerque - Lee Smith

Jag, Tonya - Tatiana S. Riegel

Vattenformen - Sidney Wolinsky

Tre skyltar utanför Ebbing, Missouri - Jon Gregory

Kostymdesign

Skönhet och odjuret - Jacqueline Durran

Darkest Hour - Jacqueline Durran

Phantom Thread - Mark Bridges

Vattenformen - Luis Sequeira

Victoria & Abdul - Consolata Boyle

Makeup och frisyr

Darkest Hour - Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick

Victoria & Abdul - Daniel Phillips, Lou Sheppard

Undrar - Arden Tuiten

Originalpoäng

Dunkerque - Hans Zimmer

Phantom Thread - Jonny Greenwood

Vattenformen - Alexandre Desplat

Star Wars: The Last Jedi - John Williams

Tre skyltar utanför Ebbing, Missouri - Carter Burwell

Original sång

"Mighty River" - Mudbound, Mary J. Blige, Raphael Saadiq, Taura Stinson

"Mystery of Love" - ​​Ring mig efter ditt namn, Sufjan Stevens

"Kom ihåg mig" - Coco, Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez

"Stå upp för någonting" - Marshall, Diane Warren, Lonnie R. Lynn

"This is Me" - The Great Showman, Benj Pasek, Justin Paul

Ljudredigering

Babyförare - Julian Slater

Blade Runner 2049 - Mark Mangini, Theo Green

Dunkirk - Richard King, Alex Gibson

Vattenformen - Nathan Robitaille, Nelson Ferreira

Star Wars: The Last Jedi - Matthew Wood, Ren Klyce

Sound Mixing

Babyförare - Julian Slater, Tim Cavagin, Mary H. Ellis

Blade Runner 2049- Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mac Ruth

Dunkerque - Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo

Vattenformen - Christian Cooke, Bran Zoern, Glen Gauthier

Star Wars: The Last Jedi - David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce, Stuart Wilson

Tidigare Artikel «
Nästa Artikel